Strój podczas ćwiczeń powinien nie przeszkadzać w badaniu. Powinien być to strój sportowy, luźny oraz nie ograniczający ruchów ciała.

  • Niemowlęta: pampers :)
  • Mężczyźni: spodenki, szorty, bielizna, t-shirt
  • Kobiety: leginsy, spodenki, spodnie dresowe, t-shirt, bielizna nie krępująca pacjentki
Jeśli to możliwe należy zabrać ze sobą kompletną dokumentację medyczną (opisy, wypisy, oceny medyczne), zdjęcia RTG, TK, MRI. Nie jest koniecznym wykonywanie jakichkolwiek zdjęć obrazowych przed wizytą diagnostyczną.
Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu w celu ustalenia struktur ciała, które będą poddane badaniu. Badanie wykonywane jest w sposób bezbolesny dla pacjenta. Ból może pojawić się wyłącznie podczas badania struktury, która jest w danym momencie problematyczna. Terapeuta po skończonym badaniu wykonuje zabiegi mające na celu usunięcie bólu, bądź zniwelowanie problemu pacjenta. Proces terapeutyczny jest stale omawiany z pacjentem podczas wizyty. Badanie i terapia kończy się wyjaśnieniem mechanizmów powstania dysfunkcji (problemu) oraz wstępną prognozą procesu terapeutycznego.

W przypadku niemowląt i dzieci w wieku do 6 lat czasami pojawia się płacz podczas ćwiczeń, który nie wynika z bólu a jedynie z chęci wykonywania swoich zabaw, a nie ćwiczeń z terapeutą :)
Nie. Terapia prowadzona jest bez bólu, gdyż ból nasila niewłaściwe schematy ruchowei jest związany z nasileniem problemu, a nie jego niwelowaniem. Stwierdzenie, że :"jak boli to działa" jest stwierdzeniem całkowicie błędnym sprzecznym z obecną wiedzą medyczną.
Sesja terapeutyczna trwa od 30-60 minut w zależności od wieku i stanu pacjenta. Niemowlęta oraz dzieci do 1 roku życia zazwyczaj wytrzymują max. 40 minut na zajęciach. U starszych dzieci, bądź dorosłych 45-60 minut jest czasem optymalnym.
Tak. Jest to konieczne, aby na stałe odtworzyć utraconą funkcję lub usunąć dolegliwości na stałe. Logicznym jest fakt, że gdy dolegliwości, bądź problemy tworzą się przez dłuższy okres czasu (miesiące, lata) koniecznością jest wydłużenie i zintensyfikowanie ćwiczeń terapeutycznych, aby efekty zostały utrzymane.
Tak. Jeśli jest to konieczne, ze względu na pragnienie, bądź niemożność skupienia uwagi na terapii, jest to dozwolone. Rzeczą bardzo istotną, jest pamiętanie o nie używaniu: gum do żucia, cukierków itp., aby w trakcie zabiegów terapeutycznych nie doszło do zadławienia, czy to u dzieci czy u osób dorosłych.
Wszelkie informacje, które pacjent przekazuje "na bierząco" terapeucie są niezwykle istotne, mogą one dotyczyć np. pojawiającego się bólu, mrowienia, ciągnięcia, osłabienia, zawrotów głowy, szumów usznych, zaburzeń widzenia, nudności itp.. Wszelkie tego typu informacje są na bierząco wykorzystywane w procesie terapii oraz mogą posłużyć do wprowadzania zmian w procesie terapeutycznym. Tak więc są bardzo ważne.
Bardzo rzadko. Proces terapeutyczny najczęściej obejmuje całe ciało, tak więc uzyskanie trwałych zmian w obrębie wielu stawów, mięśni, struktur neuralnych i naczyniowych wiąże się z dłuższą pracą na lini terapeuta-pacjent. Często jedna lub dwie sesje wystarczą do znacznego lub całkowitego zniwelowania dolegliwości bólowych, jednak w przypadku poważniejszych problemów mogą być niewystarczające.
Z doświadczenia klinicznego wiem, że spotkania 1 sesja/tydzień jest optymalnym sposobem prowadzenia terapii. Oczywiście nie ma przeciwskazań do innego harmonogramu spotkań. Jednak taka częstotliwość spotkań jak przedstawiona wyżej pozwala uzyskać bardzo dobre efekty fizjoterapeutyczne w krótkim czasie.

Fizjoterapeuta

Marcin Jankowski

Terapeuta Manualny

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

więcej informacji

Dane kontaktowe

  • Kościuszki 175, Katowice, Śląskie
  • 500 273 939
  • mjankowski.fizjo@gmail.com